Czym jest TSL?

 • Czym jest TSL?

   

  Mało która branża może pochwalić się takim tempem wzrostu jak TSL. Niezależnie czy mówimy o zapotrzebowaniu na dane usługi, ilości miejsc pracy czy perspektywach rozwoju, TSL niepodzielnie góruje, nie myśląc o ustąpieniu miejsca konkurencji. Według najnowszych sondaży plasuje się w top 5 najszybciej rozwijających się branż w Polsce.

  TSL, czym się to je?

  TSL to nic innego jak skrót od słów – transport, spedycja i logistyka. Mimo iż rozwinięcie nazwy rzuciło nieco światła na to co się pod nią kryje, najprościej będzie gdy przyjrzymy się znaczeniu każdego z tych słów.

  Transport to szeroko rozumiane fizyczne przemieszczanie ludzi oraz towarów, z jednego miejsca w drugie. Istnieje wiele podziałów m.in. ze względu na drogę, którą się odbywa (lądowy, morski czy lotniczy), czy ze względu co przemieszczamy (towarowy, pasażerski…).

  Spedycja to wszystkie czynności towarzyszące całemu procesowi przewozu, od wyboru towaru i sporządzenia dokumentów, po zaplanowanie trasy i prowadzenie kierowcy bezpiecznie do odbiorcy.

  Logistyką zwiemy działania prowadzące do zaplanowania i zorganizowania danego przedsięwzięcia w taki sposób, by wykonanie go odbyło się możliwie szybko, przy jak najniższym koszcie, pamiętając jednocześnie o tym by jakość świadczonej usługi była jak najwyższa.

  Każda z tych dziedzin kieruje się nieco innymi założeniami, lecz działając wspólnie tworzy kompletne i spójne narzędzie do zarządzania transportem oraz wszystkimi związanymi z tym czynnościami. Czym więc jest TSL? Najprościej mówiąc TSL zajmuje się przewozem osób i towarów oraz obsługą całego procesu od jego rozpoczęcia aż do zakończenia.

  Gdzie możemy natknąć się na TSL?

  Praktycznie wszędzie! Trudno wyobrazić sobie którąś z gałęzi gospodarki nie korzystającą z rozwiązań oferowanych przez transport. Można śmiało powiedzieć, że nie tylko gospodarka, ale każdy aspekt naszego życia w mniejszym lub większym stopniu związany jest z branżą przewozową. Bez względu czy chcemy wyjechać na wakacje, odebrać zamówione jedzenie czy wysłać list, korzystamy z usług które na pewnym etapie będą wymagały wsparcia logistycznego lub transportowego.

  A co z przyszłością w branży ?

  Świat nieustannie się zmienia, ewoluuje… każde następne jutro przynosi coś nowego. Jest więc niezwykle trudno stwierdzić jak dana rzecz będzie wyglądać za kilka miesięcy czy lat. Mimo że branża transportowa nie jest tu wyjątkiem,  to z całą stanowczością możemy patrzeć w przyszłość z optymizmem. Transport towarzyszył nam od zarania dziejów, nie opuszczając człowieka choćby na krok. Od zbieractwa i handlu wymiennego, po pierwszych ludzi w przestrzeni kosmicznej potrzeba transportu nierozłącznie wiązała się z codziennym życiem, nierzadko będąc jednym z głównych czynników warunkujących postęp. Można pokusić się o  śmiałe stwierdzenie, że tak długo jak będą ludzie, będzie istniał i transport.

  Zagadnienia związane z TSL są tematem trudnym do wyczerpania, zwłaszcza w tak krótkiej formie jaką jest wpis na firmowym blogu. Nie mniej jednak będziemy starali się tworzyć nowe teksty, które przybliżą to czym się zajmujemy.

  Pozdrawiamy!

  Zespół Bama Logistics

   

   

  Comments are closed.